Monthly Archives: maj 2013

Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIA PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI

Akcja „Z książką na walizkach” została wymyślona w 2004 r. przez Wojciecha Karwackiego, ówczesnego dyrektora Wydawnictwa Ossolineum. Ideą projektu jest dotarcie z książką i jej twórcą do najodleglejszych zakątków Dolnego Śląska. Jest on realizowany zawsze na przełomie maja i czerwca.

Pisarze spotkają się z dziećmi i młodzieżą w wyznaczonych miejscowościach, a tam w czytelniach, domach kultury, w klasach i na boiskach szkolnych, w salach teatralnych, na miejskich i wiejskich placach, w parkach … na specjalnych festynach, jarmarkach, koncertach… będą rozmawiać o książkach, czytaniu i często o życiu.

SPOTKANIE Z PANIĄ KALINĄ JERZYKOWSKĄ ODBĘDZIE SIĘ DNIA 07.06.2013r. O GODZ. 9.00 W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W DUSZNIKACH ZDROJU

ZAPRASZAMY !!!

DZIEDZICTWO

„Dziedzictwo” Danielle Steel

steel

W ciągu jednego dnia Brigitte Nicholson traci wszystko, co kochała: narzeczonego i stanowisko na uniwersytecie. Żeby zapomnieć o upokorzeniu i goryczy, Brigitte zgadza się pomóc matce w odtworzeniu rodzinnego drzewa genealogicznego. Wertując stare dokumenty, odkrywa zdumiewającą historię przeszłości swojej rodziny. I zdumiewającej kobiety, która w XVIII wieku przebyła niezwykłą drogę od Wielkich Równin Ameryki po zamek w Bretanii i ramiona francuskiego arystokraty. Jej tajemnica prowadzi Brigitte do Paryża – na spotkanie z własnym dziedzictwem, z historią uczucia silniejszego niż uprzedzenia, na spotkanie z miłością.

MÓJ PRZYJACIEL NAJEMNIK

„Mój przyjaciel najemnik” James Brabazon

najemnik

Pewnego słonecznego popołudnia, siedząc przy piwie w jednym z hotelowych barów w Afryce Zachodniej, James Brabazon, brytyjski reporter wojenny, dowiedział się od swojego przyjaciela Nicka du Toit o planowanym zamachu stanu w Gwinei Równikowej. Skomplikowany spisek, jego groteskowe wykonanie i makiaweliczne intrygi zamieniły przewrót w tragifarsę, w której jego przywódca Simon Mann i kilkudziesięciu ludzi padło ofiarą własnej chciwości.
Zrządzeniem losu Brabazon, który miał filmować te wydarzenia, pozostał wolny. Jego przyjaciel najemnik nie miał tyle szczęścia, Nicka skazano na trzydzieści cztery lata w Playa Negra – więzieniu w całej Afryce słynącym z tortur i nieludzkiego traktowania osadzonych.
Przyjaźń między Brabazonem a najemnikiem zawiązała się dwa lata wcześniej w Liberii, gdzie toczyły się walki partyzantów z armią despotycznego prezydenta. James był wtedy jedynym zachodnim dziennikarzem na froncie, a Nick pełnił funkcję jego ochroniarza. Doświadczenie wojny okazało się dla Brabazona egzaminem z fizycznej i psychicznej wytrzymałości, ale też sprawdzianem jego etyki zawodowej i badaniem moralnych granic, które może przekroczyć reporter w pogoni za sensacyjnym materiałem.
Mój przyjaciel najemnik to poruszający obraz bezsensownych, krwawych zmagań w Liberii i kulisy jednego z najbardziej farsowych zamachów stanu w najnowszej historii. Brabazon rozbija mity dotyczące dzisiejszych najemników, a zarazem kreśli portret mocnej, męskiej przyjaźni wystawianej na ekstremalne próby.

PIASKOWNICA

„Piaskownica” Danuta Marcinkowska

piaskownica

Pomimo panującego równouprawnienia, podział obowiązków w małżeństwie nadal pozostaje problemem. Co się stanie, gdy za sprawą magicznego zaklęcia mąż i żona zamienią się rolami?
Młode małżeństwo wychowuje dwuletniego synka. Natasza i Olaf kochają się, lecz przytłoczeni codziennością i przemęczeni sprawami przyziemnymi, nie mogą się porozumieć. Kobieta tęskni za życiem zawodowym, mężczyzna poświęca się jedynie pracy i nie znajduje czasu dla rodziny.
Jednak pewnego dnia budzą się rano i świat wygląda zupełnie inaczej. W jakiś niezrozumiały sposób Natasza i Olaf zamieniają się ciałami. Zszokowani, nie mogąc nic zrobić, by odwrócić magiczne zaklęcie, zmuszeni są żyć dalej. Ona idzie do pracy męża, on zostaje w domu z dzieckiem. Świat z perspektywy drugiej płci wygląda zupełnie inaczej niż sobie wyobrażali

ZAKLĘTA

„Zaklęta” Michalina Olszańska

zakleta-b-iext13067119

„Panteistyczna, poetycka opowieść o życiu. Wychowywana w środku lasu przez ekscentryczna zielarkę dziewczynka nie ma pojęcia o istnieniu innych ludzi. Wzrasta wśród drzew, ziół –  posłuszna prawom natury, żyjąca w idealnej harmonii ze wszystkim, co ją otacza. Opiekunka za wszelką cenę próbuję uchronić ją przed zepsutym, zgorzkniałym światem ludzi, pragnąc uczynić z niej istotę czystą, nie zabrudzoną kłamstwem cywilizacji. Uważa, że trzymając dziewczynkę z dala od jej gatunku, daje jej szansę na lepsze życie. Ale czy ma rację? Co się stanie, kiedy dziecko lasu na własną rękę zacznie poznawać ten inny świat? Świat ludzi… Jak wielki wpływ na to, kim jesteśmy, ma sposób, w jaki nas wychowano? A jak wiele mamy trwale zapisane we krwi?  Akcja „Zaklętej” toczy się w średniowieczu, w burzliwych czasach, gdy nowa religia wypierała stare, a jeszcze nie wszędzie docierała ludzka stopa.  Jej głównym tematem jest refleksja nad psychiką człowieka: nad tym, co wrodzone, pierwotne i tym, co wyuczone. Nad odwiecznym konfliktem dwóch światów. Powieść luźno i w sposób przewrotny powiązana jest z jedną z najsławniejszych baśni braci Grimm, „”Roszpunką””, co nadaje jej niepowtarzalny, magiczny klimat. Historia Roszpunki pokazuje, że nie wiemy nic… i może to dobrze?”